

Co to jest chirurgia dentystyczna?
Chirurgia dentystyczna to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem schorzeniom oraz urazom jamy ustnej, a także przeprowadzaniem bardziej skomplikowanych zabiegów chirurgicznych.

Dotyczy to m.in. usuwania zębów (np. zębów mądrości), leczenia chorób przyzębia, leczenia urazów szczęki i twarzy, a także rekonstrukcji kości i tkanek jamy ustnej. Chirurdzy dentyści wykonują również zabiegi implantacji zębów czy usuwania torbieli.

Co obejmuje chirurgia stomatologiczna?
Do najważniejszych obszarów tej dziedziny należą:
- Usuwanie zębów – w tym usuwanie zębów mądrości, zębów uszkodzonych, niewłaściwie umiejscowionych lub z wątpliwym rokowaniem.
- Chirurgia przyzębia – zabiegi związane z leczeniem chorób dziąseł i tkanek okołozębowych, w tym leczenie zapaleń i przeszczepy dziąseł.

- Chirurgia implantologiczna – polega na wszczepianiu implantów stomatologicznych, które mają na celu zastąpienie brakujących zębów.
- Leczenie torbieli i guzów – chirurgiczne usuwanie torbieli, guzów lub innych nieprawidłowych zmian w obrębie jamy ustnej, kości szczęki czy żuchwy.
- Zabiegi rekonstrukcyjne – po usunięciu zębów, guzów lub w wyniku urazów, chirurgia stomatologiczna może obejmować zabiegi rekonstrukcji i regeneracji tkanek, aby przywrócić funkcjonalność i estetykę jamy ustnej.

Kiedy warto umówić się na usuwanie zębów?
Wielu osobom ekstrakcja zęba wydaje się konieczna tylko wtedy kiedy odczuwają ból. Warto jednak rozważyć profilaktyczne umówienie się na usunięcie zębów w następujących przypadkach:
- Zęby mądrości.
- Zęby uszkodzone lub próchnicze.
- Zęby niewłaściwie ustawione.
- Choroby przyzębia.
- Infekcje i ropnie.
- Przygotowanie do innych zabiegów stomatologicznych.